Edward Dwurnik

EDWARD DWURNIK (ur. 1943 w Warszawie, zm. 2018)

Malarz, rysownik i grafik. Studiował w latach 1963-1970 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Krystyny Łady-Studnickiej. Przez 3 lata studiował rzeźbę. W 1992 roku został laureatem prestiżowej nagrody Fundacji Coutts & Co w Zurychu. Został nagrodzony m.in.: Nagrodą Kulturalną "Solidarności" (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej (1992) oraz prestiżową nagrodą Fundacji Coutts & Co w Zurychu (1992). Prace w zbiorach: Albertina, Wiedeń; S.M.A.K. Stedelijk Museum voor Actuele Kunst, Gent, Belgia; Alvar Aalto Museum, Jyväskyla, Finlandia; Van Abbemuseum, Eindhoven, Holandia; Gemäldegalerie Neue Meister Albertinum, Drezno; Museum Junge Kunst, Frankfurt/Oder; Kunsthalle zu Kiel der Christian-Albrechts-Universitat, Kilonia; Museum Ludwig, Kolonia; Württembergischer Kunstverein, Stuttgart; Museum Villa Haiss, Zell a.H., Niemcy; Slovak National Gallery, Bratysława, Słowacja; Schaulager, Bazylea, Szwajcaria; Cleveland County Museum; Hirshhorn Museum and Sculpture Garden, Waszyngton, USA. W Polsce w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa; Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Kraków; Muzeum Sztuki, Łódź; Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Niepołomice; Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom; Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa; Muzeum Narodowe, Gdańsk; Muzeum Narodowe, Kielce; Muzeum Narodowe, Kraków; Muzeum Narodowe, Poznań; Muzeum Narodowe, Szczecin; Muzeum Narodowe, Warszawa; Muzeum Narodowe, Wrocław; Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Bydgoszcz; Muzeum Chełmskie, Chełm; Muzeum Górnośląskie, Bytom; Muzeum Pomorza Środkowego, Słupsk; Muzeum Śląskie, Katowice; Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyn; Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra; BWA, Lublin. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Jedyny polski artysta, który odniósł międzynarodowy sukces przed transformacją (m.in. udział w "documenta 7" w Kassel w 1982 roku). Cieszy się uznaniem zarówno krytyki artystycznej jak i kolekcjonerów sztuki.

Edward Dwurnik - Nostalgia (Robotnicy)

Edward Dwurnik - Nostalgia (Robotnicy)
Edward Dwurnik - Nostalgia (Robotnicy)

210 x 150 cm, olej na płótnie, 1987

"Nostalgia" - obraz był wystawiany w 1987 roku na wystawie z cyklu Nasza Galeria w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Jest również ujęty w najnowszej publikacji "Robotnicy" wydanej przez Fundację Edwarda Dwurnika (strona 288).

Więcej o artyście

Status pracy: Niedostępny

Cena: 190 000,00 zł
  • nowość

Edward Dwurnik – Kontrabasista

Edward Dwurnik – Kontrabasista
Edward Dwurnik – Kontrabasista

18 x 13 cm, olej na płótnie, 2017

Więcej o artyście

Status pracy: Sprzedane

Cena: 11 000,00 zł

Edward Dwurnik – Miechów

Edward Dwurnik – Miechów
Edward Dwurnik – Miechów
Obraz Edwarda Dwurnika zatytułowany „Miechów” z 2018 roku, wykonany techniką akwareli i tempery, jest doskonałym przykładem serii „portretów miast polskich”, z której artysta jest szczególnie znany. Dwurnik, uznawany za jednego z najważniejszych polskich malarzy współczesnych, w swoich pracach łączył żywą kolorystykę z niezwykle szczegółowym przedstawieniem miast i miasteczek Polski, uwieczniając ich unikalną atmosferę.
 

46 x 27,5 cm, akwarela, tempera na papierze, 2018

Więcej o artyście

Status pracy: Dostępne

Wysyłka w: 48 godzin

Cena: 18 500,00 zł
oryginał

Edward Dwurnik – Zamek od strony Wisły

Edward Dwurnik – Zamek od strony Wisły
Edward Dwurnik – Zamek od strony Wisły

Fascynująca kompozycja, która doskonale ilustruje charakterystyczny styl artysty, łączący realizm z surrealistycznym, przewrotnym humorem. W tym dziele, Dwurnik przedstawia warszawski Zamek Królewski oraz jego otoczenie, jednak jego interpretacja przestrzeni miejskiej odbiega od tradycyjnych przedstawień. Artysta zniekształca topografię miasta, tworząc dynamiczną, niemalże chaotyczną scenę, w której nie tylko budynki, ale także ogromne zwierzęta, jak żyrafy i wielkie koty, stają się częścią miejskiego krajobrazu.

65 x 81 cm, olej na płótnie, 2016

W przypadku zainteresowania obrazem zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Więcej o artyście

Status pracy: Dostępne

Wysyłka w: 48 godzin

Cena: 112 000,00 zł
oryginał

Złożenie zamówienia oznacza akceptację regulaminu sklepu. Po złożeniu zamówienia otrzymasz, na wskazany adres e-mail, informacje o kolejnych etapach jego realizacji. W razie konieczności obsługa sklepu będzie się z Tobą kontaktować także telefonicznie. Pamiętaj, że przysługuje Tobie prawo odstąpienia od umowy, bez podania przyczyny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl