Franciszek Starowieyski – Akty 1704

P_D_9404.jpg
Status pracy: Dostępne
Cena: 4 900,00 zł 4900.00
ilość oryginał
Dodaj do ulubionych

Opis

wymiary (bez oprawy): 29,5 x 42 cm

wymiary w oprawie: 53 x 64 cm

technika: ołówek, węgiel na papierze

rok: 2004

 

rysunek, sygnowany
Potwierdzona autentyczność na verso pracy : T. Starowieyska (pieczęcią)

Praca wyceniona w oprawie we włoskie ramy i passe-partout. 

FRANCISZEK STAROWIEYSKI (ur. 1930, zm. 2009) 

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Tadeusza Kantora i prof. Wojciecha Weissa oraz w Warszawie w pracowni prof. Michała Byliny. Wystawy w muzeach i galeriach w Polsce i za granicą, między innymi w Belgii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Holandii, Austrii, Kanadzie, Szwajcarii, we Włoszech. Nagrody: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paolo w 1973 r., Grand Prix za plakat filmowy na Festiwalu w Paryżu w 1975 r., nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago w latach 1979 oraz 1982. Prace w kolekcjach prywatnych i w zbiorach muzealnych w kraju i za granicą.

Katarzyna Napiórkowska o twórczości Franciszka Starowieyskiego
„Franciszek Starowieyski powiedział kiedyś, że sztuką są tylko momenty osłupienia, reszta to rzemiosło. W moich spotkaniach z obrazami Starowieyskiego zawsze wpadam w osłupienie. Jaki jest fenomen tej twórczości, jakie cechy twórcy, które sprawiają, że nieodmiennie traktujemy tę sztukę jako wybitną?
Twórca i jego dzieło rzadko kiedy do tego stopnia połączone są pępowiną wzajemnych powiązań. Obrazy Starowieyskiego nie są bowiem według mnie tylko autonomicznymi dziełami, ale żyją i poddają się jakiejkolwiek próbie interpretacji dopiero w odniesieniu do sylwetki twórcy. Franciszek Andrzej Bobola Biberstein Starowieyski vel Jan Byk już dziś jest żywą legendą. Jego pasje, erudycja, egzaltacje i ekstrawagancje zdają się być odosobnionym zjawiskiem na intelektualnej mapie współczesności. Intrygujące antydatowanie obrazów sytuujące jego twórczość i życiowe dzieje w epoce dojrzałego baroku zwraca uwagę na jeszcze inną cechę malarza. Oto twórca świadomie pragnący wskrzesić czasy świetności kultury szlacheckiej, dwory polskie funkcjonowały jak centra kulturotwórcze budzone życiodajnymi prądami zaczerpniętymi z dziedzictwa europejskiego. Pozostawały jednak niezależne i tym samym wzbogacały zachodnioeuropejskie tradycje, wnosiły nowe wartości. Również dziś dzięki indywidualnościom twórczym, między innymi takim jak Franciszek Starowieyski artystom broniącym swojego światopoglądu i wizji sztuki, zapewniona jest ciągła obecność polskiej twórczości w panteonie sztuki światowej. I dlatego tak symboliczne jest prezentowanie dzieła Starowieyskiego „Pogańska Europa porywa katolicką Polskę” w Przedstawicielstwie Rzeczpospolitej Polskiej w Brukseli.”

„Franciszek Starowieyski nie żyje - takie informacje zawsze są niespodziewane. Zawsze wyrywają nas z normalnego toku funkcjonowania. Codzienność zahacza o wieczność. Zwykły, ludzki żal łączy się z patosem myślenia o przemijaniu. W przypadku sztuki, powraca maksyma: ars longa, vita brevis.
Osobowości zapisują się na karcie historii. Mistrzowie przedłużają swój byt o czas swoich uczniów. Nadal funkcjonują w pamięci tych, którzy mieli szczęście ich poznać, od nich zaczerpnąć mądrości życiowej.
Znajomość z Franciszkiem Starowieyskim była zaszczytem i wyróżnieniem, dzięki któremu można było spojrzeć na życie jako na osobisty wybór w stronę pasji. W przypadku Starowieyskiego była to pasja sztuki, pasja rysowania, pasja opowiadania, pasja kolekcjonowania. 
Pamiętam wspaniałe lekcje, które przygotowywał w telewizji . Były to spotkania z arcydziełami sztuki polskiej. Franciszek Starowieyski odsłaniał przed widzami tajniki warsztatu malarzy polskich. Te lekcje były fascynujące. Zaszczepiły i we mnie - podobnie jak książki Marii Rzepińskiej i zabytki Włoch, które oglądałam jako dziesięciolatka - pasję dla sztuki.
Pamiętam jedną z wizyt Franciszka Starowieyskiego na wernisażu w naszej Galerii.
Wówczas zrobił rzecz, na którą odważyć mógł się tylko On. Na oczach publiczności - gości wernisażowych zrobił korektę wystawiającemu malarzowi. Śmiałą kreską poprawił linię na obrazie. Co ciekawe - korygowany autor przyjął to bez protestu i z pokorą.
Starowieyski roztaczał wyjątkową aurę. Był człowiekiem o wielkiej charyzmie. Ta Iskra Boża w Jego przypadku - to było malarstwo. Dlatego wyobrażam sobie jak trudne mogły być dla niego ostatnie miesiące, gdy poddawał się chorobie odbierającej to co dla malarza najcenniejsze - wzrok.”
Justyna Napiórkowska, Blog o sztuce, luty 2009

Galeria dzieł

Opinie o dziele (0)

Myślisz o zakupie?

Rozważasz zakup pracy? 

Zapraszamy do kontaktu- chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i wątpliwości. 

tel. 22 652 11 77 

email: tylkosztuka@tylkosztuka.pl

 

 

Szczegóły dostawy

GRATISOWY TRANSPORT:

Na terenie Polski dla prac, których najdłuższy bok nie przekracza długości 120 cm oferujemy darmowy transport.

Realizujemy także wysyłkę za granicę (UE i cały świat). Koszt weryfikowany jest w uzależnieniu od miejsca transportu i wielkości obiektu.  

Istnieje możliwość zobaczenia obrazów na żywo po wcześniejszym ustaleniu w naszych salonach ekspozycyjnych w Warszawie i w Brukseli.  

DOSTAWA

Większość obiektów dostępna jest fizycznie na miejscu w naszej siedzibie. Prace dostarczamy jest w ciągu 1- 5 dni roboczych, najczęściej jednak dostarczone są już następnego dnia po zaksięgowaniu płatności. W przypadku zamówień zagranicznych, prace dostarczamy zwykle w ciągu 5-10 dni roboczych od daty wpłaty na konto. 

W przypadku obiektów, przy których wyświetla się napis  ZAPYTAJ O CENĘ, dostępność i cenę potwierdzamy emailowo lub telefonicznie.

ODSTĄPIENIE OD UMOWY

W ciągu 14 dni masz prawo zwrócić przesyłkę bez podania przyczyny.

 

Autorzy
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl