Koty w sztuce

Koty to bardzo fascynujące stworzenia. Od dawna pełnią ważną rolę w sztuce. Pojawiają się  zarówno w malarstwie, rzeźbie, jak i literaturze. To często ukochane zwierzęta artystów. Towarzyszą malarzom, pisarzom, poetom. Obecność kotów w dziełach sztuki ma często wielowymiarowe znaczenie, od symboliki po estetykę. 

Odnośnie symboliki, koty w wielu kulturach kojarzone z tajemniczością, niezależnością i intuicją. Ich przedstawienia od tysiącleci fascynowały ludzi. Najstarszym dowodem wydaje się być licząca 7000 lat rzeźba naskalna w Libii przedstawiająca walkę kotów.
Szczególną funkcję odgrywały w Starożytnym Egipcie. W egipskim malarstwie i rzeźbie koty były uważane za święte zwierzęta związane z boginią Bastet, znaną też pod nazwą Bast, Boubastis czy  Pasht. Była to bogini miłości, radości, muzyki, tańca, domowego ogniska, płodności, a także kotów. Przedstawiano ją z kobiecą sylwetką i głową kota. Bogini ta miała chronić mężczyzn przed chorobami i demonami. W literaturze ponadczasowa pozostaje obecność kota w Mistrzu i Małgorzacie Bułhakowa. 


Mistrzowie malarstwa często uwieczniali koty na swoich płótnach. Koty pojawiały się w rysunkach Leonarda da Vinci, na fresku Domenico Ghirlandaia czy na obrazach Brueghal i Goyi.  Póżniejsze przyskłady to portret Julii z kotem autorstwa Augusta Renoira czy Biały kot Franza Marca. W polskim malarstwie można wspomnieć wybitny Portret żony Konrada Krzyżanowskiego. 

Koty pojawiają się także w sztuce współczesnej. Niekiedy- np u cenionej autorki Aleksandry Waliszewskiej- mają demoniczną naturę. Koty malował Andrzej Borowski; pojawiły się także w cyklach graficznych Mariana Bocianowskiego, który tworzy niekiedy surrealistyczne, a niekiedy żartobliwe przedstawienia. 
W dzisiejszych czasach koty nadal inspirują artystów, zarówno tych tradycyjnych, jak i współczesnych. Są bohaterami ilustracji, komiksów czy obrazów. Kot- bohater prac Geluca stał się też motywem rzeźbiarskim. Kota w rzeźbie stworzył także Botero.

Ich obecność może nawiązywać do różnorodnych tematów, od relacji międzyludzkich po refleksję nad naturą- zarówno zwierzęcą jak i ludzką.

 

 

Złożenie zamówienia oznacza akceptację regulaminu sklepu. Po złożeniu zamówienia otrzymasz, na wskazany adres e-mail, informacje o kolejnych etapach jego realizacji. W razie konieczności obsługa sklepu będzie się z Tobą kontaktować także telefonicznie. Pamiętaj, że przysługuje Tobie prawo odstąpienia od umowy, bez podania przyczyny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl